Steinkjer kirkelige fellesråd > InfoHjørnet > Sokn > Ogndal sokn

Ogndal sokn

Sokneprest i Ogndal sokn er Arndis Hauksdottir (felles med Henning sokn)

Historikk

Tilhørte tidligere Sparbu prestegjeld

I 1589 hadde Sparbu 3 kirker, Mære hovedkirke og annekskirkene Skei og Henning.

Prestegjeldet hadde to prester. Ved reskript 9.9.1803 ble det residerende kapellaniet nedlagt. Ved kgl.res. 9.6.1866 ble det tillatt å bygge ny kirke for Henning sokn. Den delen av Skei sokn som lå i ladestedet Steinkjer, ble overført til det nye Steinkjer prestegjeld ved kgl.res. 7.3.1868.

Ved kgl.res. 13.12.1900 ble soknenavnet Skei endret til Ogndalen. Ved kronprinsens res. 2.5.1905 ble det tillatt å vigsle Bodom kapell som sto på Kjesbu i Ogndalen. Grensen mellom Vuku sokn i Verdal prestegjeld og Ogndal sokn ble fastsatt ved kgl.res. 8.4.1938, og grensen mellom Ogndal og Snåsa prestegjeld ble fastsatt ved kgl.res. 19.8.1938. I brev fra Kirke- og undervisningsdepartementet til Nidaros stiftsdireksjon 29.11.1968 ble det bestemt at Øvre Skjefte gnr 189 bnr 2, Nedre Skjefte gnr 189 bnr 1, Øvre Trana gnr 190 bnr 1 og Steinkjer gnr 192 bnr 1 i Steinkjer kommune med virkning fra 1.1.1969 skulle overføres fra Ogndal sokn til Steinkjer sokn og prestegjeld.

Med brev fra Kirke-, Utdannings- og Forskningsdepartementet 19.4.1991 og i medhold av kgl.res. 2.4.1966 ble grensen mellom Mære sokn i Sparbu og Steinkjer sokn i Steinkjer prestegjeld regulert. Grunnkretsene S¢rlia, L¢-Figgja og en del av Lerkehaug (med unntak av gnr 91 bnr 1-3) ble overført fra Mære til Steinkjer sokn. Samtidig ble grensen mellom Ogndal sokn i Sparbu og Steinkjer og Egge sokn i Steinkjer prestegjeld regulert slik at grunnkretsene Svedjan, Fergeland og en del av Fagerheim (gnr 111 bnr 1 – tettbebyggelsen Midjo) ble overført fra Ogndal til Steinkjer, og en del av Fagerheim (gnr 187 bnr 1, 3, 5 -byggefelt Ris) ble overført fra Ogndal til Egge sokn, alt fra 1.6.1991.